SPREMEMBE / WANDEL
Vernissage der Ausstellung / odtvoritev razstave
WANDEL / SPREMEMBE
Pečnik-Wiese auf dem Marktplatz / Pečnikov travnik na trgu
Samstag / sobota, 21. 10. 2023
18:00 – Eröffnung im Forum Zarja / Coppl Passage / slovesna otvoritev v Forumu Zarja / Coppl pasaža
Begrüssung / pozdrav: Bgm. / žup. Lisa Lobnik, Herwig Turk & Zdravko Haderlap
Vertreten sind Werke von / zastopani so dela od: Iris Andraschek, Ferdinand Bevc, Lisa D., Karolina Haderlap, Florentina Hitz-Uneg & Klaus Lippitsch, Elisabeth Johann, Elsa Logar, Erika Inger & Wolfgang Wohlfahrt, Schüler:innen / šolarji:ke SLOG, Nicole Six & Paul Petritsch, Gebhard Sengmüller, Johanna Steindl, Aki Traar, Herwig Turk.
Ausstellungsdauer / trajanje razstave: 21. Oktober – 19. November 2023
Öffnungszeiten / odpiralni čas: Mi – Son / sred – ned 10:00 – 12:00 & 16:00 – 18:00
sowie nach Vereinbarung unter / ali pa po dogovoru pod: 0699 10717634
Die Ausstellung ist eine Kooperation des Vereines a-ZONE und der Marktgemeinde Eisenkappel-Vellach und ist Teil des Projektes graben//LANDSCHAFT//lesen / razstava v sodelovanju društva a-ZONE in Tržna občina Železna Kapla-Bela je del projekta kopati// GRAPO//brati © 2023

SPREMEMBE / WANDEL
Trajanje razstave: od 21. oktobra do 19. novembra 2023
Odpiralni čas: sred – ned 10:00 – 12:00 & 16:00 – 18:00
SPREMEMBE / WANDEL
Pestra večmnenjska razstava o Pečnikovem travniku v Železni Kapli 22. oktobra do 19. novembra odpira vprašanja glede prihodnosti podeželja.
Kaj imata vse bolj neznani Pečnikov travnik v Lepeni pri Železni Kapli in podnebna kriza skupnega? K temu vprašanju kratek odlomek iz priporočil 60-vodilnih raziskovalcev podnebja mednarodnem odboru ZN za podnebne spremembe februarja 2023: »Da bomo v bodoče pripravljeni na toplejše podnebje, moramo upoštevati spremembe, vključiti prizadete ljudi in koristiti njihovo vednost. Namesto da zavzemamo samo stališča do spremembe, moramo prizadevno začeti s spremembami tukaj in zdaj.«
USMERITEV za bodočnost: Že dve leti pred tem priporočilom (2021) sta Herwig Turk in Zdravko Haderlap v tem smislu razvila štiriletni umetniško-znanstveni raziskovalni projekt: kopati//GRAPO//brati in zato izbrala 1,6 hektarja velik PEČNIKOV TRAVNIK.
V prvih dveh letih sta bili na strmem in manj donosnem obdelanem kmetijsko-gozdarskem območju v središču razprave umetnniško-znanstveni pristop in umetniško krajinska produkcija operacija: Pečnikov travnik (2022). Leto 2023 pa je opredeljen z nadaljnimi poglobljenimi umetniškimi in znanstvenimi posegi ter terenskimi laboratoriji z mladimi na terenu samem in predvidena razstava SPREMEMBE / WANDEL z več kot 20-timi postavami v krajevnih lokacijah Železne Kaple.
Vednost krajanov se sreča z nadregionalnimi spoznanji: Po mnenju umetniškega vodje Herwiga Turka „se na razstavi sreča krajevno bogato dolgoletno in izkušeno znanje oziroma vednost krajanov vseh generacij, ki živijo in delajo v tem kraju z nadregionalnimi zaznavami povabljenih umetnikov in znanstvenikov.“
V razstavo vključeni sta umetniško manj naklonjeni, vendar zelo obiskani lokaciji bencinska črpalka eni24 in restavracija ALEX, kot tudi FORUM ZARJA v COPPL-pasaži in nekdanja gostilna MORITZ.
OBČINA kot partner: Za trajno poživitev in krepitev tržnega središča Železne Kaple se že dve leti trudi in aktivno podpira tudi občinski urad. Herwig Turk je prepričan, »da s sodelovanjem občinski odbor izraža zanimanje in voljo za krajevno zgodovino, kulturo, umetnost ter družbeno in gospodarsko življenje v skladu s trajnostnim razvojem okolja«.
NAČRTI – STRATEGIJE za trajnostno prihodnost: Če želimo resno razmišljati o prihodnosti podeželja in krepitvi skupnosti, je osrednjeg pomena predvsem zanimanje vseh rodov – generacij. Zato so bili vabljeni mladina in mladi umetniki, da prispevajo svoje misli in predstave k projektu in ga sooblikujejo. Povabljeni sooblikovalci so: MLADINSKI CENTER Železna Kapla, SLOVENSKA GIMNAZIJA (SLOG) v Celovcu in študentje univerze ALPE ADRIA v Celovcu. Z impresivnimi prispevki k raziskovanju in razlaganju lokalne kulturne zgodovine so prispevali tudi kulturni delavci starejšega roda: Karla Haderlap, Elisabeth Johann, Ferdinand Bevc in drugi….
Zastopani so dela od: Iris Andraschek, Ferdinand Bevc, Lisa D., Karolina Haderlap, Florentina Hitz-Uneg & Klaus Lippitsch, Elisabeth Johann, Elsa Logar, Erika Inger & Wolfgang Wohlfahrt, Schüler:innen / šolarji:ke SLOG, Nicole Six & Paul Petritsch, Gebhard Sengmüller, Johanna Steindl, Aki Traar & Herwig Turk.
Poleg razstave SPREMEMBE/WANDEL bo 10.novembra v HIŠI KULTURE/ FARNA DVORANA tudi vrhunska OKROGLA MIZA na temo PRIHODNOST PODEŽELJA/BODOČNOST PODEŽELJSKEGA PROSTORA.
Serija prireditev v sodelovanju društva a-ZONE in Tržna občina Železna Kapla-Bela je del projektakopati// GRAPO//brati © 2023
Umetniški vodja: Herwig Turk
Vodja projekta: Zdravko Haderlap
Spremljevalna brošura v formatu PDF
RAZSTAVNI PROGRAM
VSAKA MEŠANICA JE NA ROBU MEJE – Iris Andraschek – upodabljajoča umetnica
Za projekt „kopati/GRAPO/brati“ so bile nabrane rastline pečnikovega travnika razvrščene in poimenovane, zbrane informacije in spoznanja, deli raznih pogovorov o tej pokrajini in o rastlinah „položeno v usta“. Vse te odredbe so bile poslikane in natisnjene na aluminijaste plošče ter postavljene v Forum Zarja, oziroma na kraju samem – na Pečnikovem travniku in okolici.
GRAFIČNI IZMENIČNI TOK KMEČKE ŽIVALI – Gebhard Sengmüller – medijski umetnik
Narisi, ki so jih s hojo povzročile ovce na pašniku, opremljene z »GPS loggerji«, ter kmetje in njihovi pomočniki med letošnjo košnjo na Pečnikovem travniku.
ZVOK PEČNIKOVEGA TRAVNIKA – Aki Traar – zvočni umetnik
Elektroakustična kompozicija ponazarja spremembe zvoka in odmeva na Pečnikovem travniku, geološko naravo kraja in različne vidike živalstva in rastlinstva.
PEČNIKOV TRAVNIK V BLIŠČU – Lisa D. – modna oblikovalka
Pečnikov travnik nudi tudi oblačila. Najdeni predmeti so urejeni v nosljiv blišč.
STRATIGRAFIJA PEČNIKOVEGA TRAVNIKA – Erika Inger und Wolfgang Wohlfahrt – kiparja & Walter Poltnig / hidrogeolog v sodelovanju s šolarji:kam 4.A SLOG
Horizontalna skalna skulptura je sestavljena iz stratigrafije (=osnova za rekonstrukcijo zemeljske zgodovine) in kamnov iz okolice Pečnikovega travnika, katere najdemo na pobočjih in potokih. Krajinsko skulpturo so oblikovali dijaki Slovenske gimnazije v več avtorski enotedenski delavnici skupno s umetniki. Na novo nastala kamnita skulptura bo v daljšem časovnem obdobju sestavni del Pečnikovega travnika in sosednje kulturne krajine.
OPREACIJA: PEČNIKOV TRAVNIK 2022 – Herwig Turk & Manuel Bachinger – umetnika
Video-pregled programa operacija: Pečnikov travnik 2. in 3. septembra 2022
Comics – Elsa Logar – umetnica & ilustratorka
Strip kot dokumentacija procesa mladinske delavnice. Risbe spremljajo proces delavnice mladinskega centra. Obravnaval se je pogled v skrito Železno Kaplo, na priljubljena mesta in v ponavljajoče teme mladih. V času razstave bodo v izložbi bivše mesarnice Hösl na ogled tudi kratki stripi.
ARHIV PEČNIKOV TRAVNIK – Nicole Six & Paul Petritsch – upodabljajoča umetnika
V tej seriji poskušamo zabeležiti tisto, kar nam je skrito. Uporabljamo kamere, ki se sprožijo ob prisotnosti živali, vetru, gibanju, odboju svetlobe in vremenskih pojavih. Kamera nato samodejno snema eno minuto. Posnetki se predvajajo na monitorjih bencinske črpalke eni24 in v restavraciji Alex.
ZEMLJEPISNA IMENA – Nicole Six & Paul Petritsch – upodabljajoča umetnika
Zemljepisna imena delijo območje in prispevajo k orientaciji in identifikaciji. Zemljepisna imena označujejo manjše in najmanjše geografske enote. Deset pokrajin in pripadajočih zemljepisnih imen v okolici Pečnikovega travnika je dokumentiranih v seriji fotografij, katere se na voljo, kot razglednice, na različnih lokacijah razstave v Železni Kapli brezplačno dvignejo.
RISANJE PROTI POYABI – Karolina Haderlap – kulturna delavka, upokojenka
Z uporabo novih tehnologij in tehničnega napredka so številni kmetijski in obrtni izdelki za vsakdanje življenje šli v pozabo. To je povezano tudi z izgubo jezika, besed, ki so se nanašale na ta orodja in opremo iz različnih vrst lesa. Risbe Karoline Haderlap se upirajo pozabi.
LITERARNI DOKAZI & TRANSFORMACIJE – Herwig Turk – upodabljajoči umtenik
V nekaj sto metrih oddaljenega Pečnikovega travnika izhajajo iz le treh kajž skoraj pol duceta pomembnih literarnih in avtobiografskih pričevanj o nacionalsocialističnega zasledovanja in upora na Koroškem.
DELAVNICA MEDIJSKEGA POVEZOVANJA NASLEDNE GENERACIJE „nekje, nekaj, vseeno kaj, glavno je, da nekaj se dogaja“ Mladinski center Železna Kapla z Elso Logar, Johanno Steindl in z Leonom Bernhoferjem.
Na podlagi vloge mladih na podeželju in vprašanja, kakšna prihodnost je na vidiku, je v javnem prostoru nastala medijsko-mrežna delavnica, v kateri se skupina ukvarja s temeljnimi vprašanji vsakdanjega bivanja. Od Pečnikovega travnika, središča romantizirane utopije, se pogovori in dejavnosti vrtijo okoli preteklosti, sedanjosti in prihodnosti mladih v regiji. Stališče in vloga v današnjem spreminjajočem se svetu, odnos do okolja in izrinjenost iz javnega prostora so združeni z grenko smešnimi opisi krajev, v katerih morajo mladi najti svojo vlogo. Cilj je osvojiti javni prostor, ga zavzeti, da postane viden in glasen ter tako opozoriti na potrebe naslednje generacije.
DRUŽBENA IN KULTURNA RAZISKAVA KMETIJE PEČNIK – Ferdinand Bevc – Familienforscher / rodoslovec
Pregled 500 let stare zgodovine Pečnikove domačije nudi v svoji natančni socialni in kulturno zgodovinski raziskavi domači družinski raziskovalec Ferdinand Bevc. Ob tej omenja enajst generacij in 238 oseb, ki so v neposredni povezavi s kmetijo. Iz zgodovinske temine izpostavlja njihovo življensko zgodbo – med njimi 17 Pečnikovih posestnikov in posestnic, ter 71 oseb, ki so bile rojene na tej gorski kmetiji.
ORODJA-MATERIALI-POGOJI – Elisabeth Johann – gozdarska zgodovinarka & Karolina Haderlap – kulturna delavka
Predstavitev dokumentacije še obstoječih tradicionalnih znanj o kmetijskih orodjih in napravah, ki jih je kmečko prebivalstvo razvilo skozi stoletja. Z uporabo novih tehnologij in tehničnega napredka so številni kmetijski in obrtni izdelki za vsakdanje življenje šli v pozabo. To je povezano tudi z izgubo jezika, izrazov, ki so opisovali ta orodja in opremo iz različnih vrst lesa, predvsem pa njihovo uporabo.
TERENSKI LABOR PEČNIKOV TRAVNIK – Šolarji:ke SLOG
Video instalacije za večdelne delavnice junija in septembra 2023
Risbe in vpisi v dnevnik, ustvarjeni na kraju samem, ter refleksivni eseji študentov dopolnjujejo dokumentacijo o intenzivnem ukvarjanju s Pečnikovim travnikom in okolico.
V terenskem laboratoriju so sodelovali: Iris Andraschek, Marika Balode, Ferdinand Bevc, Georg Derbuch, Zdravko Haderlap, Thomas Huber, Erika Inger & Wolfgang Wohlfahrt, Beate Kauer, Walter Poltnig, Johanna Steindl & Herwig Turk.
S strani Slovenske gimnazije: Barbara Janota, Vanja Kocet, Tadeja Vinko Smrtnik, Monika Novak-Sabotnik, Christian Urak, Magdalena Kulnik & Zalka Kuchling (direktorica) ter šolarji:ke 5. A razreda meseca maja in 4. A razreda meseca septembra 2023.